Poradnik

Powrót

Zielona zmiana

Nie ma chyba człowieka, któremu nie sprawiałoby przyjemności obcowanie z naturą. Kolor zielony symbolizuje spokój, harmonię, równowagę wewnętrzną. Zieleń – ta w domu, ogrodzie, na balkonie, parku czy lesie – działa na nas rozluźniająco i łagodzi napięcia. Pomaga również utrzymać w równowadze energię zarówno fizyczną, jak i psychiczną, dając odprężenie po długotrwałej pracy. Zieleń „dba” o ludzi, chroniąc ich przed stresem i przepracowaniem. Jak więc człowiek może odwdzięczyć się naturze?

Odpowiedź jest prosta, od samego początku życia roślin należy zapewnić im idealne warunki do rozwoju. Podwórce miejskie, parki kieszonkowe, skwery, zielone ściany czy ogrody dachowe to miejsca, gdzie rośliny mają służyć mieszkańcom, dawać im radość, wytchnienie oraz zdrowie. Coraz powszechniej od początku uprawy roślin, aby mogły się przyjąć w tych lokalizacjach, stosuje się krążki, dyski doniczkowe potocznie określane jako krążki filcowe do doniczek. Zapobiegają one głównemu problemowi, jakim są pojawiające się podczas wzrostu chwasty. Wykonane w stu procentach z materiałów pochodzących z recyklingu dyski, krążki stosuje się przede wszystkim w szkółkarstwie doniczkowym. Są idealne w procesie przygotowywania roślin do późniejszego rozsadzania w ogrodach, parkach czy innych terenach zielonych.

W 2025 roku – według prognoz opublikowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) – 60% mieszkańców świata będzie żyło w wielkich aglomeracjach miejskich, a 80% w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców. Miasta inwestują w zieleń, rewitalizując przestrzeń, która ma służyć ludziom. Wśród drapaczy chmur, centrów handlowych, ulic i domów musi znajdować się miejsce, w którym można odpocząć i zrelaksować się. Obecnie urzędnicy odpowiedzialni za procesy związane z przebudową, w tym „zazielenianie” terenów miejskich, są coraz bardziej tego świadomi. Rosnące inwestycje w zielone projekty muszą być racjonalnie planowane i weryfikowane. Stąd tak duży nacisk na jakość wykorzystywanych roślin, które mają służyć lata, a nie tylko jeden sezon.

Obserwujemy wzrost zainteresowania produktem, jakim są krążki, dyski doniczkowe przeciw chwastom – zdradza Marek Czarnecki z Fiberi Garden (Fiberi.pl) – Naszymi głównymi klientami są przedsiębiorstwa, takie jak: szkółki roślin ozdobnych, szkółki leśne i szkółki sadownicze, z których pochodzi większość sadzonek roślin. Nasz produkt charakteryzuje się wysoką odpornością na grzyby, pleśnie, dopasowuje się do podłoża, bardzo dobrze przepuszcza wodę, a do tego jest łatwy w zastosowaniu. Cieszy nas fakt, że produkowane przez nas „krążki” wspierają pośrednio „zieloną zmianę”, jaką obserwujemy w wielu miastach Polski.

Tereny zielone mają znaczenie dla kluczowych aspektów życia w mieście. Nawilżają powietrze i obniżają temperaturę – stanowiąc naturalną klimatyzację, co odczuwalne jest w szczególności w miesiącach letnich. Odpowiednio zlokalizowana zieleń daje wytchnienie od nadmiernego hałasu panującego w miastach, a także przyczynia się do lepszej cyrkulacji powietrza i zahamowania wzrostu wszelkich zanieczyszczeń, których w aglomeracjach jest dużo.

Zieleń spełnia również funkcje społeczne – w zależności od możliwości przestrzennych, zainteresowań i potrzeb mieszkańców powstają miniaturowe parki, skwerki z kwiecistymi rabatkami lub nawet ogrody warzywne. Wszelkie aktywności miejskich ogrodników są sposobnością do integracji i współpracy społeczności lokalnych, co również jest nie bez znaczenia w procesach rewitalizacyjnych miast. Wspólne inicjatywy, związane z tworzeniem terenów zielonych, przełamują szary krajobraz miast, zmieniając zaniedbane, niewykorzystywane tereny w zielone oazy naturalnego spokoju.

Go to the whole offer

Jeśli potrzebujecie Państwo produktu z włóknin i/lub pianek – prosimy o kontakt – przygotujemy indywidualną ofertę stosownie do potrzeb. Kontakt: biuro@wkladybarkowe.pl